Tuesday, November 6, 2012

Obama ja Romney

Usas on valimised. Siin ei valita ainult presidenti vaid ka palju muud. Keda huvitab, siis siin on natuke teksti, kuidas see siinmail käib.

Presidendi valimised ei ole otsesed valimised  vaid valitakse omale hääleesindajad, ehk rahvas valib omale presidendivalijad. Pea iga presidendivalja lubab hääletada kindla presidendikandidaadi poolt. Nemad valivad ametlikult presidendi alles 17 detsembril. Üldiselt valivad presidendivalijad selle kandidaadi, kelle poolt nad on lubanud valida ning üksikutel juhtudel võivad nad natuke trikke teha ja valida kedagi teist. Seetõttu, kuigi ametlikult ei valita täna presidenti, siis võib tulemustes siiski kindel olla.
Presidendivalijaid on kokku 538 ja nendest vähemalt 270-e hääle peab uus president saama, et ta saaks valituks. Samad  inimesed valivad ka asepresidendi.
Igas osariigis on sama palju presidendivalijaid, kui nende osariigis on kongressis senaatoreid ja esindajaid, seega see arv on muutuv igal valimisel. Osariigi siseselt on tegu Võitja-võtab-kõik süsteemiga. Ehk võitja pool saab kõik osariigi hääled omale.Kaotajate hääled lähevad seal nö raisku. Seega ei ole suurt mõtet võistelda sellistes osariikides, kus on üks kanditaat kindlalt võitmas vaid tegelikult otsustavad valimistulemused sellised osariigid, kus võib minna tulemus mõlemasse suunda. Presidendi kandidaate on nagu alati mitmeid aga reaalses konkurentsis on ikkagi ainult demokraatide ja vabariiklaste kandidaadid.

Peale presidendi valitakse veel kongressi liikmed, ehk 1/3 senaatoreid valitkase, ja kogu alamkoda, ehk esindajatekoda valitakse.  See aasta valitakse ka 11 osariigi kubernerid.

Lisaks kõigele eelnevale on paljudes osariikides, osariigi siseseid asju hääletada näiteks Maine osariigis hääletati samasooliste abielude poolt, kui Washingtonis hääletati nende vastu. South Dakotas hääletati müügi maksu tõusu poolt ja  Missouris hääletati tubaka maksu vastu. Taolisi asju hääletati veel mitmetes osariikides ja igatsugu erinevatel teemadel. Rhode islandil on hääletusel näiteks 7küsimust millest kaks on hasartmängude lubamise kohta ning ülejäänud võlakoormuse tõstmise  kohta, et parandada  kolledži hoonet, loodust, joogivee hooneid jne jne. Mõistagi on küsimused konkreetsemalt kirjas.
Kokkuvõtteks on igal hääletajal ikka üsna palju hääletada korraga.

Kuna Rhode Islandi ei olnud kahtlustki, et võidab siin Obama, siis siinkandis ei olnud ka mingit erilist poliitreklaami, ega kampaaniaid. Muidu vast oleksime neid ikka kohanud. Üldiselt midagi teistmoodi ei olnud valimispäeval ja me ei suutnud isegi  tuvastada mõnda kohta, kus hääletamine toimub. Nii Andra , kui ka Madis märkasid aga, et millegipärast on üsna vähe rahvast liikvel tänavatel ja ka jõusaal oli tavalisest tühjem. Ehk oli see tänu valimistele.

Lõpetuseks pilt kõrvitsakoogist, mis Madist ajas natuke iiveldama, mida oli ka oodata, teades tema arvamust kõrvitsast, kui mitte kööki kuuluvast esemest. Andrale aga tundus kõlbavat teine küll.



Sellal, kui postitust  kirjutati selgus ka see,  et Obama on taaskord valitud juhtima siinset riiki.

No comments:

Post a Comment