Monday, September 24, 2012

Risd-piste ja lintlihvija


Lõpuks, tänu härjapõlvlastele, on Andra saanud oma tunniplaani paika. Algab see siis Esmaspäevaga (keeldun uskumast, et nädal algab Pühapäevast) ja 1-6 on külmtöötlus. Tegu on esimese kursuse tunniga. Või tegelikult on siin siuke süsteem, et kõigepealt õpivad kõik põhiaineid ja tutvuvad erialadega ja seejärel on kolm aastat valitud eriala, külmtöötlus on neile esimestele, kes on juba valiku teinud.
Andrat taheti küll paigutada samal ajal toimuvasse kaasaegse kunstikriitika tundi aga Andra ajas sõrad vastu. Kriitika on ju tore küll aga külmtöötluses on nii palju toredaid masinaid, mis lausa kutsuvad ennast näppima.

Esimene külmtöötluse ruum.

Aknapilust saab vaadet imetleda

Põhiline lihvur.

Esimene tund külmtöötlust on juba toimunud ja tunni ülesehitus on selline, et esmaspäeval  1-6 valmistab selle eseme, mis järgmiseks tunniks vaja valmistada, õppejõud. Agarad õpilased seisavad rivis ja kriblavad ülesse vihikusse tähtsaid märkusi ja vaatavad silmad punnis. Õpetaja muuseas teeb marta-stuartit ka st et võtab vahepeal laua alt teise töö mis on kaugemasse etappi viidud. Ehk siis kodutöö ei saa tegelikult 5 tunniga kohe mitte valmis.
Esimene ülesanne on muidu teha kaks täpselt ühesugust klaasist ruutu. Klaastahvel 6mm paksusega peab olema täpselt 90 kraadi, nii kõik küljed kui ääred. Seda kontrollitakse nurklauaga vastu valgust, kui kuskilt äärest valguse kiireke piilub siis hakka aga uuesti lihvima. Kahe klaastükki omavahelist suurust kontrollitakse veel sõrmega, katsudes ei tohi äärt tunda olla.
Andra lihvis külmakõhuga nii nagu ei tohtinud, st ilma tolle mõõtmata. Miks põrgu päralt need inimsed lõbustavad siin ennast mõõtühikutega nagu 7/18 tolli jms, see kraam on Andrale kaugelt üle hoomavuse piiri. Ülimat euroopa leiutist nagu cm joonlaud ta ka kaasa ei pakkinud niiet silmajärgi ja paberitükiga sai ka mõõdetud. Ega see ei olnud ülesande sügavam sisu ka kui suur see antud ruudukene just on, tähtis oli nurklaua hingeelu.

Klassiruum, kus tunde ei toimu aga oma vara saab lukus ukse taga hoida

Need on ainsad töövahendid, mida kool pakub. Kõik muu peab olema isiklik.
Andra on varem oma elus natukene ikka lihvinud aga ega see ülessanne tallegi just lumme kusta ei ole, aga mõeldud on see esimese ülesandena nubludele ja nädalase tähtajaga. Vaesed nublud. Andra takistas täna (Laupäeval) koolis mõnda nublu ilma veeta klaasi saagimast ja sulges pidevalt lahtiseid veekraane, seisvatel masinatel.
Eks need nublud seal natuke liiga ula peale on jäetud. Õppejõudu ju rohkem koolis ei ole kui ainult esmaspäeval 1-6 pluss siis vajadusel kokkulepitud mul-on-miljon-kysimust kohtumised esmaspäeval enne või peale tundi.. Muidu on igapäev umbes neli tundi kohal mõni vanem õpilane, seda work-study raames st et ei ole tasuta tööjõud. Laupäeval on need järelvajad kella 8st hommikul kuni 1ni päeval. Kesse ikka kell 8 seal lihvida kavatseb?!  Kell 6 õhtul oli aga tuba rahvast täis. Nublud võivad ka ilma järelvalveta töötada kui on mitmekesi.


Pühapäev on parem, siis on 8 tundi järelvalvet, niiet saan homme inimlikul ajal ka uurida kus nad oma pimpsi peidavad.

Risd´i poes müüakse sümboolikaga kaupa. Selline vihik maksab kuskil 20 dollarit. Linn on täis Risdi pusa,särkide ja veepudelitega inimesi. Browni ülikooli sümboolikaga muidugi ka.
Kooli uksest väljudes vaatab siuke sein vastu


Selles majas asub nii minu postkast kui ka Risdi pood. Klassiruume on ka muidugi.


Teisipäev on Andra klaasipuhumise päev. 16-19 ja siis 22-1. Puhumisest kirjutasime ka. Olgu mainitud, et ämbri täis mullikesi on täitsa olemas. Ei-ei ole ükski neist õige tasakaaluga ning 50st on ta ka kaugel, aga täitsa uhke on ta sellegi poolest oma mullikeste üle.
Teisipäeval kell 19:30 jõudis koju muidugi selle vapra jänese asemel, kes arvas, et kaks puhumiseaega ühel päeval on just paras porgant; jänes, kel oli pool kasukat kärssand ja hüppest saanud armetu longe. Pärast väikest pesu ja kahte sloppy joed (burger) kõhus, oli 10neks jänesel kõrvad püsti peas ja sabatutt kohev. Kell 1:15 öösel sai kooli päev teisipäevaks valmis.
Järgmise nädala ülesanne puhumises on ka juba olemas. Joogiklaasike, mille kõige laiem koht on ülemine äär. Õppejõud tahab näha ühte ideaalset, ta arvas et, selle saavutamiseks on vaja teha eelnevalt umbes 35 tükki. Jänesejahi hooaeg ma ütlen.

Stuudio ruum, mida jagavad nii klaasi kui skulptuuri teine kursus
Igal õpilasel on oma nelja riiuliga kapp, kus oma vara luku taga hoida.
Stuudio ruumi miinus on, et ta täidab ka läbikäidava koridori ülesannet.
Kolmapäev on eriala tund, kus käivad erinevad kunstnikud loenguid pidamas, ja pärast on ka  vestlused-arutelud etteantud teemadel, mida on õpilased pidanud eelnevalt uurima ja analüüsima. Esimesel tunnil tegid ettekandeid magistrandid, kes tutvustasid, kes nad on ja mida nad teevad ja teinud on. Jumal teab, mis veel ees ootamas on.
Kolmapäev on ka koristuspäev. Koristuspäeval tuleb kõik osakonna ruumid ära koristada- alates tolmust riiulitel, kuni mopiga põranda pesuni. Andra on töörühmas klassruum 1 - klassiruum 2- vormiruum. Kolmapäevane koolipäev kestab siis kuskil kella 1-7.

Neljapäev on  9-12 Luule meistriklass, siukse huvitava vabaaine võttis Andra endale. Päris palju kodutööd läheb sinna tundigi iga päev 20 minti kirjutamist, pluss siis iganädal muutuv ülesanne, see nädal näiteks loed raamatu läbi ja kirjutad arvustuse. Sellega seoses pagan küll, tal ei ole seda raamatut ju veel. Ai-ai.
1-6 on eriala II. Mis seal tehakse veel täpselt selgunud ei ole. Aga igastahes see nädal esitas igaüks seal 20 minutilise ettekande ja järgmiseks nädalaks on parem lugu, piisab 15 minutilisest ettekandest. Iga päev tuleb ka minimaalselt pool tundi tegeleda oma visandiraamatusse ideede genereerimisga.
Neljapäeva õhtul on Andra veel ka puhimiseassistent 3 tundi, 10-1 jälle.
Neljapäevad on täitsa kalapäevad.

Reede ongi puhumine-jänesejaht. Viis tundi jänesejahti jälle. Ülesehituselt meenutab külmtöötlust, enamasti teeb õppejõud demo ja punnnsimad vaatavad. Popeye. Aga selle tunni raames on aega ka ise proovida ja ebaõnnestuda. Õhtul on veel kolm tundi, kus mitmekesi ollakse ühe õppejõu assistendid.

Laupäev on kella 7-10 klaasivalu, mis on vabatahtlik ja igaüks võib proovida see aeg mõnda projekti valutehnikas. Kuna Andra see nädal 7-7:15 päästis külmtöötluse ruume kell 7 lihtsalt ära jooksnd nublude kaosest, teeb ta tutvust klaasivaluga järgmine nädal.


Selles hoones asub klaasi osakond.
Selle ukse ette toob Madis Andrale lõuna sööki.

Tüüpiline päev Andral ja Madisel näeb välja järgmine: Äratuskell või selle puudumisel vabatahtlik äratus Madise poolt. Sellele järgneb uudiste jms lugemine ning peale seda algab võimatu missioon ehk Andra äratamine. Peale seda peesitab tavaliselt veel Andra natuke aega voodis, kui Madis süüa tegema läheb. Olgu söögiks siis taevalik peekon  ja muna või midagi muud näiteks eelmise päeva ülejäägid mõnede lisadega. (Pühapäeviti on siiani olnud komme, et Madis käib  rattaga poes veel hommikul piima järgi, et teha pannkooke)
Kui Andral on aga vara kooli või raamatukokku või jumal teab kuhu vaja minna. Siis on kuri äratuskell ja Andra müdistab mööda meie toakest ringi, mille peale varsti Madis ärkab, teeb jälle söögi kööki valmis ja läheb ise tagasi vaikusesse magama.

USA sügavkülm

Meie riiul on kõige ülemine, nagu näha pole Madis tükk aega poes käinud.

Kõige alumise riiuli parem pool on Madise jahimaa.

Mõni siin ju tavalise õliga keeldub praadimast. Aga Andra sööb ikka.


Tihti juhtub, et siis, kui on  Andral lõunapaus väntab ennast ka Madis kooli juurde koos salati ja sooja toiduga. Teine kord kui pausi ei ole  käib Madis poes ja ostab vajaliku kraami, olgu selleks kas söök, jook,  nurklaud, paber, pastakad, poroloon vms, mis Andra on ilusti paberile nimekirja seadnud. Ning õhtul kui väsinud õpilane jõuab kasarmusse tagasi, tehakse talle soe söök valmis taaskord. Andra kooli ajal jõuab Madis veel linna avastada, tube koristada, internetist vajalikku infot otsida jne. Majakaaslastel on küll komme, et mis kukub, see jääb ja enam seda muuta ka ei saa, niiet koristamist tuleb ikka üksjagu ette. Pühapäeval sõi Andra näiteks pannkooke ja kõlgutas köögis istudes jalgu saabastes- põrand ei olnud lihtsalt soki kõlbulik.
Naabermaja.

Teine naaber ka.

Selg on fotograafil vastu seina.


Nüüd selg vastu teist seina

Kodu on meil tilluke

2 comments:

  1. Jessas, tundub ikka karm see koolielu sul. aga peaasi, et huvitav ja põnev on. Ega Madisel vist ka kergem pole, Andra vana tuntud õgard.

    ReplyDelete
  2. Madis on tubli! Ann jääks nälga seal ju muidu :D
    aga karmid koolipäevad tõesti...

    ReplyDelete